[Hejes-devel] [1041] fixed

hejes-devel at nytud.hu hejes-devel at nytud.hu
Thu Nov 28 13:05:02 CET 2013


Revision: 1041
Author:   mihaltz
Date:     2013-11-28 13:05:02 +0100 (Thu, 28 Nov 2013)
Log Message:
-----------
fixed

Removed Paths:
-------------
    trunk/misc/dbblog/dump_dbhelyesblog.sql

Deleted: trunk/misc/dbblog/dump_dbhelyesblog.sql
===================================================================
--- trunk/misc/dbblog/dump_dbhelyesblog.sql	2013-11-28 12:03:55 UTC (rev 1040)
+++ trunk/misc/dbblog/dump_dbhelyesblog.sql	2013-11-28 12:05:02 UTC (rev 1041)
@@ -1,120 +0,0 @@
--- MySQL dump 10.13  Distrib 5.1.72, for debian-linux-gnu (i486)
---
--- Host: localhost    Database: dbhelyesblog
--- ------------------------------------------------------
--- Server version	5.1.72-2-log
-
-/*!40101 SET @OLD_CHARACTER_SET_CLIENT=@@CHARACTER_SET_CLIENT */;
-/*!40101 SET @OLD_CHARACTER_SET_RESULTS=@@CHARACTER_SET_RESULTS */;
-/*!40101 SET @OLD_COLLATION_CONNECTION=@@COLLATION_CONNECTION */;
-/*!40101 SET NAMES utf8 */;
-/*!40103 SET @OLD_TIME_ZONE=@@TIME_ZONE */;
-/*!40103 SET TIME_ZONE='+00:00' */;
-/*!40014 SET @OLD_UNIQUE_CHECKS=@@UNIQUE_CHECKS, UNIQUE_CHECKS=0 */;
-/*!40014 SET @OLD_FOREIGN_KEY_CHECKS=@@FOREIGN_KEY_CHECKS, FOREIGN_KEY_CHECKS=0 */;
-/*!40101 SET @OLD_SQL_MODE=@@SQL_MODE, SQL_MODE='NO_AUTO_VALUE_ON_ZERO' */;
-/*!40111 SET @OLD_SQL_NOTES=@@SQL_NOTES, SQL_NOTES=0 */;
-
---
--- Table structure for table `categories`
---
-
-DROP TABLE IF EXISTS `categories`;
-/*!40101 SET @saved_cs_client     = @@character_set_client */;
-/*!40101 SET character_set_client = utf8 */;
-CREATE TABLE `categories` (
-  `id` int(11) NOT NULL AUTO_INCREMENT,
-  `name` varchar(255) DEFAULT NULL,
-  `ordering` int(11) DEFAULT NULL,
-  `showing` char(1) DEFAULT NULL,
-  PRIMARY KEY (`id`),
-  UNIQUE KEY `name` (`name`),
-  UNIQUE KEY `idx_categories_name` (`name`),
-  UNIQUE KEY `ordering` (`ordering`)
-) ENGINE=InnoDB AUTO_INCREMENT=10 DEFAULT CHARSET=utf8;
-/*!40101 SET character_set_client = @saved_cs_client */;
-
---
--- Dumping data for table `categories`
---
-
-LOCK TABLES `categories` WRITE;
-/*!40000 ALTER TABLE `categories` DISABLE KEYS */;
-INSERT INTO `categories` VALUES (1,'Hírek, ismertetők',3,'T'),(2,'Közönségszolgálat',5,'T'),(3,'Helyesírási érdekességek',7,'T'),(4,'A blogról',1,'F'),(5,'A portálról',2,'T'),(6,'Visszajelzések',6,'T'),(7,'Nyelvészet és helyesírás',4,'T'),(9,'Interaktív',8,'F');
-/*!40000 ALTER TABLE `categories` ENABLE KEYS */;
-UNLOCK TABLES;
-
---
--- Table structure for table `posts`
---
-
-DROP TABLE IF EXISTS `posts`;
-/*!40101 SET @saved_cs_client     = @@character_set_client */;
-/*!40101 SET character_set_client = utf8 */;
-CREATE TABLE `posts` (
-  `id` int(11) NOT NULL AUTO_INCREMENT,
-  `slug` varchar(255) DEFAULT NULL,
-  `title` varchar(255) DEFAULT NULL,
-  `image_filename` varchar(255) DEFAULT NULL,
-  `body` longtext,
-  `tags` longtext,
-  `category` int(11) DEFAULT NULL,
-  `created_on` datetime DEFAULT NULL,
-  `author` varchar(255) DEFAULT NULL,
-  `lead` varchar(255) DEFAULT NULL,
-  `showing` char(1) DEFAULT NULL,
-  PRIMARY KEY (`id`),
-  UNIQUE KEY `slug` (`slug`),
-  KEY `category__idx` (`category`),
-  KEY `idx_posts_created_on` (`created_on`),
-  CONSTRAINT `posts_ibfk_1` FOREIGN KEY (`category`) REFERENCES `categories` (`id`) ON DELETE CASCADE
-) ENGINE=InnoDB AUTO_INCREMENT=22 DEFAULT CHARSET=utf8;
-/*!40101 SET character_set_client = @saved_cs_client */;
-
---
--- Dumping data for table `posts`
---
-
-LOCK TABLES `posts` WRITE;
-/*!40000 ALTER TABLE `posts` DISABLE KEYS */;
-INSERT INTO `posts` VALUES (1,'helyes-blog','Helyes blog','orul.gif','Örömmel jelenthetjük, hogy elindult a Helyesírás.mta.hu blogja, így az eddigi négy csatorna ([[Facebook https://www.facebook.com/helyesiras.hu?fref=ts popup]], [[Visszajelzés http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/feedback]], [[tanacs at nytud.mta.hu mailto:tanacs at nytud.mta.hu popup]], telefon) mellett a blog is a helyesírási kérdések fórumának körét bővíti.\r\n----- \r\nA blogon belül egyelőre az alábbi rovatokban olvashatnak különböző témájú posztokat a bővebb ismeretekre  vágyók:\r\n- A portálról – Minden, amit a portálról tudni érdemes; eszközök, frissítések, fejlesztések, némi technológia.\r\n- Hírek, ismertetők – Egyéb helyesírással, nyelv- és beszédtechnológiával vagy nyelvészettel kapcsolatos hírek.\r\n- Nyelvészet és helyesírás – Nyelvészet és helyesírás kicsit más szemmel, avagy nyelvészet mindenkinek.\r\n- Közönségszolgá!
 lat – Az MTA Nyelvtudományi Intézetének [[helyesírási tanácsadó szolgálatához http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/helpline]] érkezett, helyesírási kérdésekről szóló e-mailek közül közöljük itt a leghasznosabbakat, legérdekesebbeket.\r\n- Visszajelzések – A portál [[Visszajelzés http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/feedback]] oldalán érkezett e-mailek közül szintén közöljük a leendő közkincseket.\r\n- Helyesírási érdekességek – Legyen az meghökkentő, vicces vagy aktuális, ha helyesírással kapcsolatos, itt a helye.\r\n\r\n----- \r\nA Facebook-azonosítóval nem rendelkező felhasználóink kedvéért az ott megjelent posztok közül is közlünk  itt néhányat. \r\n\r\nJó blogolást!','|rovatok|',5,'2013-10-09 08:00:00','KR','Elindult a portál blogja! A különböző témák összeválogatásának jelszavai az aktualitás, az érdekesség és a közérdekűség lesznek.','T'),(7,'on-is-hozzaszolhat','Ön is h!
 ozzászólhat!','regitoll.jpg','A blog posztjaihoz bárki hozzászólh
at, aki rendelkezik Google-, Twitter- vagy Facebook-azonosítóval. \r\n\r\nA hozzászólásokat a [[disqus.com http://disqus.com popup]] által biztosított, különbözÅ‘ témákban születÅ‘ kommenteket (**beszélgetéseket**) kezelÅ‘ rendszerben tettük lehetÅ‘vé. A három megszokott azonosító oldal mellett így lehetÅ‘ség van profil készítésére és felhasználására hozzászólásainkhoz a a Disqus-on is. Miután regisztráltunk, a felhasználónevünkre kattintva megjelenik Disqus-profilunk, ahol nyomon követhetjük mit, mikor és hova kommenteltünk.\r\n\r\nJelölhetjük hasznosnak (**Tetszik.**), vagy nem hasznosnak (**Nem tetszik.**) más felhasználók bejegyzéseit a hozzászólás alatti nyilak segítségével. Továbbá a bejegyzés fölött jobb oldalon található csillaggal a beszélgetést **csillagozhatjuk**. Ez azt jelenti, hogy tetszik a beszélgetés, és szeretnénk a jövÅ‘ben értesítést kapni az adott beszélgetésen belüli népszerű vÃ!
 ¡laszokról. Mégegyszer a csillagra kattintva vissza is vonhatjuk a beszélgetés csillagozását. \r\nNem csak a beszélgetéseket, de felhasználók tevékenységét is követhetjük a profilukon belül a **Követés** gombra kattintva.\r\nAlul a legfrissebb hozzászólásokat kapjuk, ha pedig a **Közösség** pontra lépünk, megtekinthetjük a legnépszerűbb kommenteket (amiket a legtöbbször jelöltek hasznosnak), és a legaktívabb hozzászólókat. A \"**saját Disqusunkban**\" pedig azt láthatjuk, hogy érkezett-e értesítésünk, és hogy éppen mennyire vagyunk aktívak a kommentelésben.\r\n\r\nA posztokat ajánlhatjuk Facebookon és Google+-on, a kommenteket pedig megoszthatjuk Twitteren vagy Facebookon.\r\n\r\nKérjük leendÅ‘ Olvasóinkat, hogy amennyiben az oldal működésével kapcsolatban van kérdésük, azokat továbbra is a [[Visszajelzés http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/feedback]] oldalon tegyék fel. Az ide érkezett leveleket garant!
 áltan megválaszoljuk. Helyesírási, nyelvhelyességi kérdéseikre 
a Nyelvtudományi Intézet közönségszolgálata ad választ ([[tanacs at nytud.mta.hu mailto:tanacs at nytud.mta.hu popup]]). A blogbejegyzések kommentjeiben a portállal, illetve helyesírási, nyelvhelyességi kérdésekkel kapcsolatban feltett kérdéseikre nem áll módunkban választ adni. Kérjük, ezeket a kérdéseiket továbbra is a fenti elérhetőségeinken juttassák el hozzánk. Megértésüket köszönjük.','|útmutató|kommentek|belépési azonosító|',4,'2013-11-08 12:00:00','LZS','A blogon mostantól lehetőség van a posztokat kommentelni, előtte azonban érdemes elolvasni az útmutatónkat, amely fontos információkat tartalmaz.','F'),(8,'indiaikender-termesztes','Törvénybe ütköző-e az indiaikender-termesztés?','kender.jpg','A magyar helyesírásnak kétségkívül a külön- és egybeírás a legbonyolultabb területe. \r\nSokan úgy vélik, meg sem próbálkoznak a szabályok elsajátításával, azt gondolván, hogy „minek bajlódjak ezzel, úg!
 yis megértik, mire gondolok”. Az esetek egy részében valóban így van: például akár *\'\'autó kereskedés\'\'t, akár \'\'autókereskedés\'\'t írunk egy szövegben, az olvasónak nem lesznek gondjai az értelmezéssel.\r\n\r\nLétezik azonban nem egy olyan eset, amikor a kétféle írásmódhoz (a külön- és az egybeírt alakhoz) más-más jelentés tartozik. Szemléletes példája ennek az \'\'indiaikender\'\' vs. \'\'indiai kender\'\', amely két eltérő növényfajtát takar.\r\n\r\nAz \'\'indiaikender\'\' a Xerophyllum nemzetség neve, míg az \'\'indiai kender\'\' a kender indiai alfaja (Cannabis sativa var. indica), amely magas tetrahidrokannabinol-tartalmáról ismert; a hasis és a marihuána fő hatóanyaga.\r\n\r\nNem mindegy tehát, hogy \'\'indiaikender\'\'t vagy \'\'indiai kender\'\'t termesztünk a kertünkben: míg az elsőt nyugodt szívvel megtehetjük, a második eset törvénybe ütköző tevékenység.\r\n\r\nHa azonban azt olvassuk valaho!
 l, hogy valakit \'\'indiaikender-termesztés\'\' vádjával tartóztat
tak le, már korántsem egyértelmű a helyzet, vajon jogosan jártak-e el a hatóságok. Akár indiaikendert, akár indiai kendert nevelgetett kertjében az illető, ha mindkét szóhoz hozzákapcsoljuk a termesztés utótagot, ugyanaz lesz az íráskép (\'\'indiaikender-termesztés\'\'), csak más okból. Az első esetben (\'\'indiaikender\'\' + \'\'termesztés\'\') a szótagszámlálás szabálya miatt kell kitennünk a kötőjelet a fő összetételi határon, míg a második esetben (\'\'indiai\'\' \'\'kender\'\' + \'\'termesztés\'\') az ún. második mozgószabály miatt alkalmilag egybeírjuk az egyébként különírandó \'\'indiai kender\'\'t, s ahhoz kapcsoljuk kötőjellel a különírt szerkezet egészéhez járuló \'\'termesztés\'\' utótagot.\r\n\r\nA poszt címében feltett kérdésre tehát („Törvénybe ütköző-e az indiaikender-termesztés?”) a válasz: az írásképből nem derül ki egyértelműen a szóban forgó növény neve, tehát az ilyen!
  formában megfogalmazott kérdésre nincs egyértelmű válasz. Pontosítani úgy tudjuk, ha szóösszetétel helyett szószerkezetes formában fogalmazzuk meg a kérdést: „Törvénybe ütköző-e az indiaikender/indiai kender termesztése?”.','|különírás-egybeírás|mozgószabály|6:3-as szabály|',3,'2013-10-09 09:30:00','LZS','Bizonyos kifejezések különírása-egybeírása bizony néha nemcsak helyesírási szempontból fontos, de perdöntő is lehet.','T'),(9,'ezek-tudhatoak','Ezek tudható(a)k?!','generaciok.jpg','Az érkezett kérdés már régóta foglalkoztatja az e-mail íróját, és ezzel közel sincsen egyedül. Elmondása szerint otthon a rövidebb, a mai szokástól eltérő alakot sajátította el szüleitől.\r\n\r\nAkkor tehát van különbség a változatok között? Esetleg stilisztikai, vagy akár jelentésbeli?\r\n\r\nMunkatársaink a [[helyesírási tanácsadó szolgálatnál http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/helpline]] hosszú m!
 agyarázattal szolgáltak.\r\n\r\n-----\r\nA  \'\'-ható\'\', \'\'-het
ő\'\' képzős szavak többes számú alakjaiban nyelvi változás zajlik.  Egymás mellett élnek a hagyományos, kötőhangzó nélküli formák (\'\'megerőltetők\'\', \'\'találhatók\'\')  és a hosszabb, kötőhangzóval kiegészült újabb változatok (\'\'megerőltetőek\'\', \'\'találhatóak\'\').\r\n\r\nA változás előzménye talán az lehet, hogy az \'\'-ó\'\', \'\'-ő\'\' képzős melléknévi igenevek többes számának is két változatuk van: főnévi és melléknévi értékben egyaránt előfordulnak, és rendszerint a kötőhangzónak szófaj-megkülönböztető szerepe alakulhat ki. Például: \'\'Ezek az üdítők\'\' (főnév, kötőhangzó nélkül) \'\'nagyon üdítőek\'\' (melléknév, kötőhangzóval).\r\n\r\nA kötőhangzók analógiásan átterjed(het)tek a \'\'-ható\'\', \'\'-hető\'\' képzős szavakra is: \'\'az utak járhatóak\'\', \'\'a könyvek kaphatóak\'\', \'\'magyarázatai érthetőek\'\'. Ilyenkor azonban a kötőhangzónak ni!
 ncs szófaj-megkülönböztető funkciója, de a melléknévi igenevek mintájára itt is megjelenik a kötőhangzó. Érdekes ez a változás, már csak azért is, mert a nyelvhasználatban, a nyelvi változásokban  általában inkább a rövidülésre  törekvés az erősebb. Bizonyára egyéb okok, mint például a hangzás, ritmika, egyéni nyelvérzék, attitűd  (jobban hangzik, jobban tetszik) is közrejátszhatnak az újabb formák gyors terjedésében.\r\n\r\nÖsszességében tehát természetesen helyes és bátran használható a hagyományos, jó hangzású, egy szótaggal rövidebb kötőhangzó nélküli, Önnek is megszokottabb változat: \'\'megvásárolhatók\'\', \'\'járhatók\'\', \'\'kaphatók\'\', \'\'érthetők\'\' stb. (L. némileg részletesebben: Grétsy–Kemény szerk. Nyelvművelő kéziszótár 2005: 416; és [[Nádasdy Ádám előadása http://videa.hu/videok/tudomany-technika/miert-valtozik-a-nyelv-1-2003.11.07.-mindentudas-UnJBuZQPbq1xLBvK !
 popup]])\r\n----\r\n\r\nKöszönjük!','|kötőhangzó|helyes-e így|'
,2,'2013-10-09 10:00:00','KR','Mi is az oka a kötőhangzó nélküli, rövidebb \'\'megvásárolhatók\'\' alak hosszabb \'\'megvásárolhatóak\'\' változattá cserélésének?','T'),(10,'csaladnevmumus','Családnévmumus','uralkodo.jpg','A portált munkatársaink folyamatosan fejlesztik. A javítandó hibák és pótolandó hiányosságok legnagyobb részére maguk a felhasználók mutattak rá. \r\n\r\nA következő e-mail is egy ezek közül.\r\n\r\n-----\r\nA \'\'Habsburg-ház\'\' és a \'\'Habsburg-család\'\' helyesírására keresett rá a kérdező. Problémája első  körben az volt, hogy nem volt biztos a megfelelő eszköz használatában (Külön vagy egybe?, Helyes-e így? vagy Névkereső). A Külön vagy egybe? eszköz a „Habsburgház” javaslatot adta, és az AkH. 104–128, OH. 103–120 pontjaira hivatkozott, a Névkereső pedig a „Habsburg–Lotaringiai-ház” kifejezést ismerte csupán. Talán a tulajdonnevekkel alkotott efféle szerkezetek nem !
 írhatók le programok segítségével?\r\n-----\r\n\r\nA kérdésre válaszoltunk, a problémát pedig orvosoltuk.\r\n\r\n-----\r\nIgen, sajnos a tulajdonnév + közné©v kapcsolatok nem automatizálhatók, hiszen ahhoz a rendszernek a jelentést is értelmezni kellene. Jelen esetben tudni kellene, hogy uralkodóház-e a beírt családnév, ugyanis a családnevekkel alkotott kifejezések írásmódjáról azt kell tudni, hogy alapjában véve mindig különírjuk a {valamilyen családnév} + \'\'család\'\' kifejezéseket; kivéve, ha a családnév uralkodóház neve ({valamilyen urakodóháznév} + \'\'ház\'\', \'\'család\'\', \'\'dinasztia\'\' mindig kötÅ‘jelet kíván). Ahogy egyéb szabályokkal nem megoldható problémák esetében, megoldásként e mögé is teszünk egy adatbázist (uralkodóházakkal és dinasztiákkal), amit a NévkeresÅ‘ és a Külön vagy egybe? eszközökbe építünk, így már kezelhetÅ‘vé válnak az efféle szerkezetek.\r\n\r\nA helyes me!
 goldások: \'\'Habsburg-ház\'\' és a \'\'Habsburg-család\'\'. De: \
'\'Szabó család\'\'.\r\n-----\r\n\r\nKöszönjük!','|tulajdonnevek|uralkodóház|névkereső|családnevek|',6,'2013-10-09 10:30:00','KR','Hogyan okozzhatnak helyesírási problémát a családnevek, ha azok uralkodóházak is? A kérdést e-mailben kaptuk.','T'),(11,'hanyadan-allunk-verziok','Hányadán is állunk? Eddigi verzióink','fejlodes.gif','A helyesírás.mta.hu tartalmát folyamatosan fejlesztjük: egyrészt folyamatosan javítjuk az [[Önöktől kapott visszajelzések http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/feedback]], valamint belső tesztjeink alapján felmerült hibákat, másrészt megvalósítjuk tervezett újításainkat, fejlesztéseinket.\r\n\r\nAz elkészült javításokat, fejlesztéseket egy-egy csomagban, időszakonként tesszük közzé, ezeket hívjuk **verzió**nak. Minden verzióhoz tartozik egy **verziószám** és egy közzétételi dátum; az aktuális verzió számát és dátumát megtekintheti a jobb alsó sarokban.\r\nA blogon folyamat!
 osan tudósítunk a jövőbeni verziók megjelenéséről és tartalmukról.\r\n\r\nA helyesírás.mta.hu hivatalos indulása, 2013. április 30-a óta jelen poszt elkészültéig már 8-szor tettünk közzé újabb verziót számos hibajavítással és fejlesztéssel. Az alábbiakban összefoglaljuk az indulás (1.0 verzió) óta kijött verziókban megjelent újdonságokat.\r\n\r\n\r\n**v1.0.1, 2013-05-02:**\r\n- Külön vagy egybe? eszköz: \r\n-- új kifejezés: \'\'adó-visszatérítés\'\';\r\n-- \'\'14-féle\'\', \'\'háromféleképpen\'\' típusú bemenetekre vonaatkozó szabály javítása;\r\n- Helyes-e így? eszköz: \r\n-- néhány, eddig hibásan elfogadott helytelen alak javítása (a csillaggal jelölt alakok helytelenek: \'\'*ventillátor\'\', \'\'*szabadvers\'\', \'\'*Churchil-el\'\', \'\'*Churchillel\'\').\r\n\r\n**v1.0.2., 2013-05-06:**\r\n- Külön vagy egybe? eszköz: \r\n-- \'\'légy szíves\'\' inputra jó megoldás;\r\n-- egyedi magyarázatok a \'\'sz!
 abadnap\'\' vs. \'\'szabad nap\'\', \'\'könyvalak\'\' vs. \'\'könyv 
alak\'\' bemenetekhez;\r\n-- „a fordított 2. mozgószabály” javítása \'\'történelem-házifeladat\'\', \'\'verseny-vitorláshajó\'\' ([[AkH. 1139. b http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh#F7_4]]);\r\n- Helyes-e így? eszköz:\r\n-- három új paronimapár (\'\'elem\'\' vs. \'\'ellem\'\', \'\'kör\'\' vs. \'\'kőr\'\', \'\'mellet\'\' vs. \'\'mellett\'\');\r\n-- javítások: \'\'*brossúra\'\' → \'\'brosúra\'\', \'\'*bulldog\'\' → \'\'buldog\'\', \'\'*cipzár\'\' → \'\'cippzár\'\' stb. (20 új szó);\r\n-- javított szóalakok: \'\'szerviz\'\', \'\'barikád\'\', \'\'Marxszal\'\';\r\n- Dátumok eszköz: \r\n-- új dátumforma: \'\'2013 óta\'\';\r\n-- javított gépelési hibák;\r\n- Weboldal módosítása:\r\n-- „Kövessen minket a Facebookon” menüpont.\r\n\r\n**v1.0.3, 2013-05-10:**\r\n- Külön vagy egybe? eszköz: \r\n-- a számnévi előtagú összetételek, szerkezetek szabálya az \'\'-nként\'\' és az \'\'-ú/-ű\'\' képzőket is ismeri!
  (\'\'kétnaponként\'\', de: \'\'tizenkét naponként\'\', \'\'háromfejű\'\', de: \'\'tizenkét fejű\'\');\r\n-- csak három szóból álló bemenetet fogad el, ennél több szóból álló bemenetre csak akkor ad megoldást, ha az szerrepel a kivételszótárban, egyúttal kéri a felhasználót, hogy próbálja meg 2-3 szóba írni a kérdéses alakot;\r\n-- a magyarázatok egyértelműsítése: „x szabályt alkalmaztunk az alábbi sorrendben”;\r\n-- a főnév + \'\'-ú/-ű\'\' képzős főnévből képzett melléknév + főnév típusú bemenetekre a megoldás az egybeírás: \'\'virágdíszítésű ruha\'\', \'\'emberszabású majom\'\';\r\n--  magyarázatok lépéseinél számjegy helyett betűvel írt alak („3 szabályt alkalmaztunk” helyett „három szabályt alkalmaztunk”);\r\n- Helyes-e így? eszköz: \r\n-- új paronimapárok (\'\'fuga\'\' vs. \'\'fúga\'\'), egy-egy új javaslat, pl. \'\'wc\'\' helyett \'\'WC\'\', \'\'vécé\'\';\r\n-- \'\'eltüntet!
 \'\' vs. \'\'eltűntet\'\', új paronimapár;\r\n-- a magyarázat mód
osítása, egyértelműsítése („három szabályt alkalmaztunk **egymás után**”).\r\n\r\n**v1.0.4, 2013-05-16:**\r\n- Külön vagy egybe? eszköz: \r\n-- az \'\'-ás/-és\'\' képzős igékkel képzett jelöletlen birtokos alárendelések szabálya javítva lett: igekötős iggékkel is működik (pl. \'\'bankkártya-elfogadás\'\');\r\n-- a mennyiségjelzős szerkezetek szabályában az elgépelés javítva lett (egybeírás helyett különírás);\r\n-- a karikatúra szó összetételként való elemzése letiltva, innentől egyszerű szóként kezeljük;\r\n-- AkH.-beli hivatkozás javítása a minőségjelzős szerkezetek szabályában;\r\n-- a \'\'dombornyomott\'\', \'\'dombornyomásos\'\' szavak felvétele a kivételszótárba;\r\n-- ha a megoldást kivételszótárból kapjuk (ahol szótári alakban, toldalékok nélkül szerepel), a megoldásban helyreállítjuk az eredeti toldalékolást (jelek, ragok hozzáillesztése);\r\n- Helyes-e így? eszköz:\r\n-- \'\'!
 dombornyomott\'\', \'\'dombornyomásos\'\' szavak felvétele a kivételszótárba;\r\n-- néhány, eddig hibásan elfogadott helytelen alak javítása, pl. \'\'*jazz-el\'\', \'\'*jazzel\'\', \'\'*koxszal\'\', \'\\'*vízi bivaly\'\';\r\n- Weboldal módosítása:\r\n-- a [[Rólunk http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/aboutus]] oldalon a [[Farm http://farm.co.hu popup]], ill. a [[MorphoLogic http://www.morphologic.hu popup]] logójának feltüntetése;\r\n-- a Helyes-e így? eszközben jó megoldáskor „Ok” helyett „Helyes” üzenet;\r\n-- a Külön vagy egybe? és a Helyes-e így? eszköz weboldalán az idézőjeleket nyomdai idézőjelekre cseréltük;\r\n-- a Számok eszköz idézőjeleit is nyomdaira cseréltük.\r\n\r\n**v1.0.5, 2013-05-29:**\r\n- Külön vagy egybe? eszköz:\r\n-- bármilyen \'\'-ó/-ő\'\' képzős melléknévi igenév + szakosztály: mindig egybe (vagy kötőjellel);\r\n- Helyes-e így? eszköz: \r\n-- csak a Hunspellt eszközt használja,!
  az ajánlatok közül csak az első ötöt adja vissza, és csak azok
at, amelyek nem tartalmaznak szóközt; \r\n-- javítások: \'\'ómega\'\', \'\'immúnis\'\', \'\'bura\'\';\r\n-- a nyelvhelyességi ajánló (nákolás, suksükölés) hhibájának javítása (\'\'lehiggasszam\'\' szóalakra hibát jelzett);\r\n-- a javaslatok közül az egy karakterből álló javaslatok eltávolítása;\r\n- Weboldal módosítása:\r\n-- „ellenőrizendő szó” („ellenőrizendő szó, szavak” helyett).\r\n\r\n**v1.0.6, 2013-06-05:**\r\n- Külön vagy egybe? eszköz:\r\n-- jelölt birtokos alárendelő szerkezeteknél a birtok (az alaptag) csak harmadik személyű birtokos személyjelet kaphat, az \'\'anyám tyúkom\'\', \'\'anyám tyúkod\'\' alakokat nem lehetségesek, csak az \'\'anyám tyúkja\'\';\r\n-- \'\'hangos könyv\'\' mellé a sajátos jelentéstartalmú \'\'hangoskönyv\'\' megoldást is megjeleníti;\r\n-- új szabály készült: ha egy jelölt határozós szerkezet (igei) alaptagján legalább két képző van, egybeírást alkalmazunk!
 : \'\'hadba lép\'\', \'\'hadba lépés\'\', de: \'\'hadbalépési\'\'; \'\'nyitva tart\'\', \'\'nyitva tartás\'\', de: \'\'nyitvatartási\'\';\r\n- Helyes-e így? eszköz: \r\n-- új paronimapárok;\r\n-- új kifejezés: \'\'reológia\'\';\r\n- Elválasztás eszköz: \r\n-- javítva: \'\'rán-tott-húºs|-pa-nír\'\', \'\'Tó-thék\'\', \'\'biog-ráfia\'\' (\'\'-gráfia\'\' végű szavak);\r\n- Weboldal módosítása:\r\n-- Hogyan működik? aloldal: kiegészítés, miszerint az oldal nem biztos, hogy jó megoldást ad a speciális szaknyelvi helyesírási kérdésekre (pl. kémiai helyesírás).\r\n\r\n**v1.0.7, 2013-07-02:**\r\n- Külön vagy egybe? eszköz: \r\n-- új szabály: \'\'ingyen\'\' + fÅ‘név: \'\'ingyenkenyér\'\', \'\'ingyencirkusz\'\' stb;\r\n-- új szabály: valamilyen tantárgy + \'\'érettségi\'\': mindig egybeíródik;\r\n-- a jelöletlen határozós szabály magyarázatában ki lettek javítva az elgépelések;\r\n-- 256 új tétel a többjelentésű s!
 zavak listájában;\r\n- Helyes-e így? eszköz: \r\n-- hibásnak jelz
i a \'\'*vendéglátóipari\'\' alakot (a helyes megoldás a kötőjeles);\r\n- Névkereső eszköz: \r\n-- \'\'*Balatonakaii\'\' tétel javítva a helyes \'\'Balatonakali\'\' formára;\r\n- Weboldal módosítása:\r\n-- szövegek,, grafikák módosítása\r\n-- fejlesztések a mobil (reszponzív) felületen.\r\n\r\n**v1.1, 2013-10-09:**\r\n\r\n- Külön vagy egybe? eszköz:\r\n-- a \'\'marketingmegjelenítés\'\' szóra most már jó megoldás (egybeírva, eredetileg: \'\'*marketing-megjelenítés\'\'), hibaok: a \'\'marketing\'\' szót összetételnek elemezte a morfológiai elemző;\r\n-- a helytelenül többszörös összetételnek elemzett \'\'*holokauszt-tagadás\'\' helyett most már a helyes \'\'holokauszttagadás\'\' megoldást kapjuk, a hiba oka: a \'\'tagadás\'\' \'\'tag\'\' + \'\'adás\'\' elemzése;\r\n-- az \'\'*üzembe helyezési utasítás\'\' helytelen megoldást most már nem jeleníti meg, csak a helyes \'\'üzembehelyezési utasítás\'\'t;\r\n-- \'\'nems!
 okára\'\' vs. \'\'nem sokára\'\' egyértelműsítése: a megoldás mellett most már jelentés és példamondat is megjelenik;\r\n-- \'\'*együttkell élni\'\', \'\'*abbakell hagyni\'\' stb. típusú helytelen alakok nem jelennek meg a javaslatok között;;\r\n-- \'\'*anyáknapja\'\' típusú rossz megoldások eltávolítása (sosem lehet egybeírás, ha ki van téve a birtokos személyjel, kivéve a kivételek);\r\n-- a \'\'közös\'\' + \'\'képviselő\'\' bemenetre adott javaslatok javaslatok közül el lett távolítva a \'\'*közösképviselő\'\' (a rossz megoldás oka: \'\'közös\'\' mint főnév; most már csak melléknév);\r\n-- a \'\'kerekes\'\' + \'\'székes\'\' + \'\'kézilabda\'\' bemenetre adott válaszok közül a \'\'*kerekesszékes-kézilabda\'\' rossz megoldás eltávolítása;\r\n-- új szabály: \'\'én\'\' + \'\'velem\'\' → \'\'énvelem\'\', \'\'te\'\' + \'\'miattad\'\' → \'\'temiattad\'\';\r\n-- \'\'baleseti helyszínelő\'\' most már jó megol!
 dást ad: a \'\'helyszínelő\'\'nek eddig nem volt főnévi elemzése
;\r\n-- a \'\'hím\'\', \'\'nőstény\'\' + valamilyen állat típusú kifejezésekre új szabály: ezek főnévi jelzős szerkezettek, tehát mindig különírandók;\r\n- Helyes-e így? eszköz:\r\n-- új funkció: \'\'-ba/-be\'\' és \'\'-ban/-ben\'\' ragos alakoknál egyértelműsítő mondat (hová?, hol?);\r\n-- új fejlesztés: ha a beírt szó nem szótári alakban áll, és adunk hozzá kiegészítő információkat (ld. paronimák), akkor a meghatározás előtt, a könnyebb érthetőség érdekében feltüntetjük a szótári alakot is, pl.: a \'\'búra\'\' bemenet esetén megadjuk, hogy a szótári alak: \'\'bú\'\';\r\n-- \'\'*infógrafika\'\', \'\'*kőrözött\'\' helytelen alakok javítása: \'\'infografika\'\', \'\'körözött\'\';\r\n-- \'\'megszüntet\'\' vs. \'\'megszűntet\'\' paronimapár egyértelműsítése;\r\n-- a \'\'*képviselőválasztás\'\' alak helyett a kötőjeles \'\'képviselő-választás\'\' alakot ítéli helyesnek;\r\n-- új kifejezés: !
 \'\'facilitátor\'\';\r\n-- új kifejezés: \'\'dübel\'\';\r\n-- \'\'*terrabájt\'\' helytelen alakhoz a helyes \'\'terabyte\'\' alakot javasolja;\r\nn-- új alak: a helytelenül kiejtés szerint írt \'\'*bizniszmen\'\' helyett a \'\'businessman\'\' alakot javasolja;\r\n-- új paronimapár: \'\'bogja\'\' vs. \'\'boglya\'\';\r\n-- új paronimapár: \'\'boga\'\' vs \'\'bogja\'\';\r\n-- új funkció: a valamilyen mássalhangzó + \'\'-d\'\' végű igéknél (pl. \'\'mond\'\', \'\'küzd\'\', \'\'old\'\') egyértelműsít, hogy jó, de csak egyes szám, harmadik személy, kijelentő módban. Egyes szám, második személy, felszólító mód esetén két d-vel írandó;\r\n- Számok eszköz:\r\n-- 60-nál nagyobb bemenet esetén rossz megoldások javítva lettek;\r\n-- a javaslatok számának korlátozása miatt a hosszú számok nem lettek végig elemezve: javítva;\r\n-- hibajavítás: a törtekben sorszámnevek jelentek meg, pl. 1/10000 → \'\'egy tízezredik\'\', helyesen:!
  \'\'egy tízezred\'\';\r\n-- og: az add_output.py-ban a suggest modul
 meghívása try-except blokba került, így végig fut Számok eszköz: a 2-re végzÅ‘dÅ‘ tÅ‘számneveknél a \'...két\' alakot is megadja, példával (jelzÅ‘i értelemben, pl. \'\'két alma\'\'), ugyanez tizedes törtekre is (pl. \'\'két egész egy tized\'\');\r\n- Weboldal módosítása:\r\n-- új funkciók: elindítottuk a Blogot; elérhetÅ‘vé tettük beépíthetÅ‘ alkalmazásunkat; megjelent a jobboldali oldalsÃáv.','|fejlesztés|verziók|eszközök|',5,'2013-10-09 09:00:00','LZS','Debütálásunk óta a verziók száma csak nÅ‘, az oldal folyamatos fejlÅ‘désen megy keresztül.','T'),(12,'helyes-hasznalat-kulonvagyegybe','Helyes használat: Külön vagy egybe?','szamgep.jpg','Az indulás óta eltelt hónapok eredményeként összegyűjtöttük, hogy melyek azok a területei a helyesírásnak, amelyre a [[Külön vagy egybe? http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/kulegy]] eszköz nem tud javaslattal szolgálni. Jó hír azonban, hogy a kérdések nagy részére !
 más eszközök képesek helyes megoldást adni.\r\nMind az eszközökre lépve, mind az oldal [[Hogyan működik? http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/howitworks]] menüpontjára kattintva kaphatunk instrukciókat a felhasználásra vonatkozóan. Azonban, ahogy máshol, itt is a gyakorlatban való alkalmazás fedte fel a homályos pontokat.\r\n\r\nA [[Külön vagy egybe? http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/kulegy]] eszköz, ahogy nevéből is látszik, a szavak, szószerkezetek külön-, illetve egybeírásával kapcsolatban ad javaslatokat. Ahhoz, hogy az eszköz megfelelően működjön, úgy szükséges beírni a kérdéses alakot, hogy azt a rendszer felismerje, és kezelni tudja. Jelen esetben ez azt jelenti, hogy a kifejezés feltételezett tagjait külön, szóközökkel elválasztva írjuk be (pl.: \'\'forgalmi\'\' + \'\'zavar\'\' + \'\'elhárítás\'\'). Ha így sem kapunk megfelelő javaslatokat, akkor a gondot más okozza. De hát mik is jelenthet!
 nek még problémát?\r\n\r\n- Hiába írjuk be megfelelÅ‘ módon, szÃ
³közökkel elválasztva a kérdéses kifejezést, ha a kérdésünk valójában nem is a különírásra vagy egybeírásra vonatkozik, hanem valami másra, például a kezdÅ‘betűre (\'\'Hatvani kistérség\'\', \'\'hatvani kistérségi\'\'; \'\'Észak-Magyarország\'\', \'\'észak-magyarországi\'\'). Ilyenkor célszerű a [[NévkeresÅ‘t http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/predict]] használni.\r\n- Ha toldalékolással kapcsolatos kérdés érkezik (\'\'file\'\' + \'\'ok\'\', \'\'finn\'\' + \'\'nek\'\'). A toldalékolás témaköre nem a különírás-egybeírás területéhez tartozik, sajnos erre egyik eszközünk sem tud javaslattal szolgálni. Közönségszolgálatunk készségesen válaszol az ezzel kapcsolatos e-mailekre.\r\n- Ha arra szeretnénk választ kapni, hogyan tagoljunk egy betűvel leírt hosszú számot (kell-e kötÅ‘jel, és ha igen, hová, pl. \'\'százhuszonhatmillió-hatszázezer\'\'). Ez esetben a [[Számok http://helyesiras.mta.hu/helyesira!
 s/default/numerals]] eszközhöz érdemes fordulni.\r\n- Ha bonyolult – köznyelvben nem ismert – szaknyelvi kifejezés a bemenet. A legtöbb esetben sajnos nem tudunk segítséget adni, hiszen a szaknyelvi kifejezések helyesírására sokszor speciálisabb szabályok vonatkoznak (pl.: kémiai vegyületek helyesírási szabályai).\r\n- Ha egész mondatokat, mondatszerű kifejezéseket írunk be (\'\'süt a nap\'\').\r\n- Ha dátumok helyesírása a kérdés (pl. \'\'május 31-ig\'\'), a [[Dátumok http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/dates]] eszközt érdemes használni.\r\n- Ha mellérendelő szerkezetek kötőjelezésére várunk javaslatot (pl.: \'\'hit- és erkölcstan\'\'), szintén nem kapunk választ. A mellérendelő szerkezetek tagjainak felismerése automatikusan nem megoldható.\r\n\r\nFigyelembe véve a fentieket, egy könnyen használható, praktikus alkalmazás lesz számunkra a [[Külön vagy egybe? http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/kul!
 egy]] eszköz. Csak tegyen egy próbát!','|névkeresÅ‘|dátumok|külÃ
¶nírás-egybeírás|használat|eszközök|',5,'2013-10-14 09:00:00','KR','Kedves felhasználóinkat segítendÅ‘ összeszedtük, hogy mire lehet, és mire nem érdemes használni \'\'Külön vagy egybe?\'\' eszközünket.','T'),(13,'helyes-kisokos-kiejtes-irasmod','Helyes kisokos: a kiejtés szerinti írásmód','bagoly.jpg','A magyar helyesírás négy alapelve – olvashatjuk a szabályzatban – a következÅ‘: a kiejtés szerinti írásmód, a szóelemzÅ‘ írásmód, a hagyomány szerinti írásmód, valamint az egyszerűsítÅ‘ írásmód. Ezek az alapelvek határozzák meg, hogy egy szóalakot hogyan kell írásban rögzíteni. Az alapelvek olykor ellentmondanak egymásnak (pl. a hagyomány elve esetenként felülírhatja a kiejtés elvét), máskor kiegészítik egymást (a szóelemzés elve a kiejtés elvét egészíti ki). Ma az alapelvek közül az elsÅ‘vel, a kiejtés szerinti írásmód elvével foglalkozunk.\r\n\r\nA magyar helyesírás alapvetÅ‘en hangjelölÅ‘: a!
  betűk többnyire a kiejtett beszédhangok típusainak (ún. fonémáknak) felelnek meg.\r\n\r\nA kiejtés elve tehát a következőképpen hangzik: **a szavakat a sztenderd kiejtésnek megfelelően kell leírni.** Például: \'\'kutya\'\' [kutya], \'\'pohár\'\' [pohár], \'\'piros\'\' [piros]. (Kapcsos zárójelben a sztenderd kiejtés olvasható.) Az elvet nem csupán szótövekre, hanem toldalékokra is alkalmazzuk: \'\'-va/-ve\'\' (határozói igenév képzője), \'\'-bb\'\' (középfok jele), \'\'-tól/-től\'\' (ablativusrag). \r\n\r\nBizonyos szóalakok helyesírásában nem érvényesül a kiejtés elve: a \'\'bura\'\' ‘borítóüveg’ elterjedt kiejtése [búra], az \'\'árbocé\'\' [árbóc], mégis rövid magánhangzóval írjuk őket. Ugyanígy nem jelöli helyesírásunk a mássalhangzók időtartamának megnyúlását a \'\'kisebb\'\' szóban, melynek ejtése többnyire [kissebb]. A \'\'kapzsi\'\', \'\'pünkösd\'\' szavakban a kiejtésben megfigyelhető !
 zöngésség szerinti részleges hasonulást nem jelöljük írásban.
 Ezekben az esetekben a kiejtés szerinti írásmóddal szemben a hagyomány elve érvényesül: az írásmód megÅ‘rizte az eredeti kiejtést, a korábbi írásformát vagy a ma már nem érzékelt eredetet. (A hagyomány szerint írásmóddal egy késÅ‘bbi blogbejegyzésben foglalkozunk majd.)\r\n\r\nA kiejtéstÅ‘l eltérÅ‘ írásmódú közszavakra további példákat [[itt http://hu.wikipedia.org/wiki/A_kiejt%C3%A9st%C5%91l_elt%C3%A9r%C5%91_%C3%ADr%C3%A1sm%C3%B3d%C3%BA_magyar_k%C3%B6znevek_list%C3%A1ja popup]] olvashatunk.\r\n\r\nLéteznek azonban a sztenderdtÅ‘l eltérÅ‘ kiejtésváltozatok (pl. archaikus vagy nyelvjárási alakok). Például: \'\'mért\'\' ‘miért’, \'\'zÅ‘d\'\' ‘zöld’, \'\'kÅ‘\'\' ‘kell’ stb. A helyesírás azonban nincs tekintettel ezekre az ejtésváltozatokra. Ahogy az AkH. mondja, ezek az alakok írásban kerülendÅ‘k, bár hozzáteszi, hogy bizonyos esetekben mégis szükség lehet a sztenderdtÅ‘l eltérÅ‘ kiejtés írásbeli jelölÃ!
 ©sére.  Például egy szépirodalmi szövegben művészi céllal is megengedett írásban jelölni a köznyelvitÅ‘l elterjedt kiejtést: ennek sajátos stílusértéke van (gondoljunk csak például Móricz műveire!), vagy egy nyelvjárást lejegyzÅ‘ nyelvészeti szakszövegben fontos az eredeti kiejtés jelölése. \r\n\r\nA helyesiras.mta.hu portál \'\'Helyes-e így?\'\' eszköze abban is újdonságot jelent az eddigi helyesírás-ellenÅ‘rzÅ‘ programokhoz képest, hogy bizonyos – általánostól eltérÅ‘ kiejtésű – alakokat is ismer (pl. \'\'dógozik\'\', \'\'bocsájt\'\', \'\'mért\'\' ‘miért’). Ha ilyen bemenet érkezik, az eszköz felajánlja a nem sztenderd ejtésű alakhoz tartozó általános, köznyelvi kiejtésű változatot. Néhány példa:\r\n\r\n- [[\'\'mért\'\' http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/suggest?q=m%C3%A9rt]]\r\n- [[\'\'dógozik\'\' http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/suggest?q=d%C3%B3gozik]]\r\n- [[\'\'oan\'\' http://h!
 elyesiras.mta.hu/helyesiras/default/suggest?q=oan]]\r\n\r\nTermészete
sen a lista nem teljes, így egyelőre csak korlátozott számban ismer nem sztenderd kiejtésű alakváltozatokat, de a lista bővítése folyamatos.','|alapelvek|kiejtés|sztenderd nyelvváltozat|',7,'2013-10-28 11:00:00','LZS','Az alapelvek közül az első, kiejtés szerinti írásmód alapelvét vettük górcső alá, hogy eligazítsuk a laikus közönséget a helyesírás útvesztőjében.','T'),(14,'ikepzo-szamolhatunk','Egy -i, és számolhatunk újra','foci.jpg','Természetesen ez nem egészen így van, de sokszor találkozunk olyan esetekkel, amikor egy \'\'-i\'\' képző miatt lép életbe a szótagszámlálás szabálya, az ún. **6:3-as szabály**, és a tagok mellett számolhatjuk újra a szótagokat is.\r\n\r\nA következő,  [[Visszajelzés http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/feedback]] oldalunkról feladott e-email is egy ilyen esetre kérdez rá:\r\n-----\r\nNemrég volt egy vita a családban, hogy hogyan is kell írni a \'\'vendéglátó\'\' + \'\'!
 ipari\'\' kifejezést. A vita eldöntéséhez a [[helyesírás.mta.hu http://helyesiras.mta.hu/]] portálhoz fordultunk, de a rendszer sajnos mindkettÅ‘t helyesnek ítélte meg. Akkor most melyik is a helyes?\r\n----- \r\n\r\nA [[Helyes-e így? http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/suggest]] eszközzel korábban valóban helytelenn választ kaptunk erre a kérdésre, de azóta  ezt a hibát is kijavítottuk. (A javításokról [[itt hanyadan-allunk-verziok]] olvashat bÅ‘vebben.) Célszerű ugyanakkor az ilyen és hasonló kérdésekre a [[Külön vagy egybe? http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/kulegy]] eszközt alkalmazni, mivel ez kifejezetten az összetételek helyes írásmódjával foglalkozik – ellentétben a \'\'Helyes-e így?\'\' eszközzel. Emellett az elÅ‘bbivel a javasolt helyes alakokhoz magyarázatokat is kapunk.\r\n \r\nAz [[AkH. 138. pontja http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh#138]] vonatkozik a többtagú összetételek helyesírásÃ!
 ¡ra:\r\n\r\nA 6:3-as szabály azt jelenti, hogy ha az összetett szón
ak legalább három tagja van (pl.: vendég + látó + ipar), és hatnál több szótagból áll,  akkor a két fő összetételi tag határán kötőjellel tagoljuk azt (pl. \'\'média-alapismeret\'\'). \r\n\r\nNem minden szótagot kell azonban figyelembe venni; a toldalékok három típusa (képző, jel, rag) közül csupán a képzőket. A jelekhez tartozik például a többes szám jele (\'\'-k\'\'), a raghoz pedig például a \'\'-ban/-ben\'\' és a \'\'-t\'\' tárgyrag. A képzők megváltoztatják a szó jelentését és sokszor szófaját is, erről könnyen felismerhetők (de vannak szófajtartó képzők is, mint a foglalkozásnevek \'\'-ász/-ész\'\' képzője, pl. \'\'cukrász\'\' vagy a gyűjtőnévképző, pl. \'\'papság\'\').\r\n\r\nAz e-mailben említett \'\'vendéglátó-ipari\'\' szóban az \'\'-i\'\' egy képző, tehát beleszámít a szótagszámba, emiatt lesz a \'\'vendéglátóipar\'\' szó képzős alakja helyesen \'\'vendéglátó-ipari\'\'.','|6:3!
 -as szabály|különírás-egybeírás|képzők|',6,'2013-10-22 12:00:00','KR','Az összetételek helyesírásakor nem mindegy, hogy a plusz szótag – legyen az akár csak egy betű – milyen típusú toldalék (képző, jel vagy rag).','T'),(15,'kiadastorteneti-osszefoglalo','Miért 11. kiadás? Kiadástörténeti összefoglaló','cimer.jpg','Az 1825-ben megalapított Magyar Tudós Társaság 1830-ban kezdte meg tényleges működését. A társaság egyik első teendője az volt, hogy a saját kiadványai írásmódjának egységessége érdekében megalkosson egy helyesírási szabályzatot. A szabályzat 1832-ben jelent meg \'\'Magyar helyesírás és szóragasztás főbb szabályai\'\' címmel. \r\n\r\nEz volt tehát első helyesírási szabályzatunk. Abból, hogy az akadémiai helyesírási szabályzatnak jelenleg a 11. kiadása van érvényben, joggal gondolhatnánk, hogy 1832-es műnek azóta pontosan tizenegy kiadása látott napvilágot. Ez a tévhit – mint !
 nemsokára látni fogjuk – olyannyira bekerült a köztudatba, hogy 
olykor még tudományos igényű közlemények is tényként állítják.\r\n\r\nA fenti állítás azonban téves. Nézzük meg, mi is a helyzet valójában!\r\n\r\nAz 1832-es szabályzatnak még kilenc további kiadása jelent meg ugyanezzel a címmel (\'\'Magyar helyesírás és szóragasztás főbb szabályai\'\'), utoljára 1853-ban. Két újabb kiadvány után az 1877-ben megjelent \'\'A magyar helyesírás elvei és szabályai\'\' című szabályzat tekinthető jelentősebb állomásnak. Ennek a műnek még további hat kiadása látott napvilágot.\r\n\r\nAz előzőhöz képest változatlannak tekinthető az 1901-es, \'\'A magyar helyesírás szabályai\'\' címmel megjelent kiadvány is.\r\n\r\nJelenleg használatos szabályzatunk őse 1922-ben jelent meg, és szó-, illetve tárgymutató is tartozott hozzá. Az 1922-es akadémiai helyesírási szabályzatot a vallás- és közoktatásügyi miniszter valamennyi iskola számára kötelezővé tette. Ennek a szabályz!
 atnak a második kiadása 1923-ban, a harmadik 1927-ben, a negyedik 1931-ben, az ötödik 1936-ban, a hatodik 1937-ben, a hetedik 1938-ban, a nyolcadik 1940-ben, a kilencedik pedig 1950-ben jelent meg.\r\n\r\nAz 1954-es akadémiai helyesírási szabályzat ugyanennek a műnek (az 1922-es szabályzatnak) a tizedik kiadása. Így jutunk el végül az 1984-es szabályzatig, amely az 1922-es szabályzathoz képest tehát a tizenegyedik kiadás.\r\n\r\nÉrdemes megjegyezni, hogy lényegesebb változtatások csak az 1954-es, valamint az 1984-es helyesírási szabályzatokban történtek. Ezt mutatja az a tény is, hogy a két említett szabályzat hossza jelentősen megnőtt a korábbiakéhoz képest, amelyek tárgymutatóval együtt alig 100 oldalt tettek ki.\r\n\r\nZárszóként említést teszünk a készülő 12. kiadásról is, amelyről a közelmúltban többször lehetett olvasni (pl. [[itt http://www.nyest.hu/hirek/mi-valtozik-az-uj-helyesirasi-szabalyzatban popup]] és [!
 [itt http://www.origo.hu/itthon/20130308-a-magyar-helyesirasi-szabalyz
at-tizenkettedik-kiadasanak-tartalmabol.html popup]]). A 12. kiadás várható megjelenéséről az MTA Magyar Nyelvi Osztályközi Állandó Bizottsága egyelőre nem tett közzé hivatalos jelentést, így csupán abban lehetünk bizonyosak, hogy 2014-nél hamarabb nem jelenik meg.','|kiadványok|szabályzat|',3,'2013-11-01 09:00:00','LZS','Az akadémiai helyesírási szabályzatnak jelenleg a 11. kiadása van érvényben. Ez lenne tehát az 1832-es szabályzat 11. változata?','T'),(16,'legfrissebb-javitasaink','Legfrissebb javításaink (v1.1.1)','szerviz.jpg','A legutóbbi verziófrissités óta az Önök segítségével újfent sikerült kijavítani néhány hibát. Ígéretünkhöz híven (bővebben [[itt hanyadan-allunk-verziok]]) ezt rendszeresen tudósítjuk. \r\n\r\n**v1.1.1, 2013-11-04:**\r\n- Külön vagy egybe? eszköz:\r\n-- az \'\'[[orvos kolléga http://www.helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/kulegy?q=orvos+koll%C3%A9ga]]\'\' – \'\'[[orvoskoolléga http://!
 www.helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/kulegy?q=orvos+koll%C3%A9ga]]\'\' kettÅ‘sséghez új szabályok, magyarázatok: az \'\'orvos kolléga\'\' \'egy nem orvos dolgozónak, pl. egy nÅ‘vérnek a kórházban az orvos kollégája\' – \'\'orvoskolléga\'\' \'orvosok egymás között\'. Ez a kettÅ‘sség minden foglalkozás eseten megtalálható;\r\n-- a \'\'[[könyv + alakban http://www.helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/kulegy?q=k%C3%B6nyv+alakban]]\'\' bemenethez egyé©rtelműsítÅ‘ magyarázat: „Könyvalakban én nem tudok jobbat a [[Fr5 http://www.korrektnyomda.hu/nyomdai-meretek popup]]-nél!”;\r\n-- a korábban ismeretlennek vett \'\'[[rakszelvény http://www.helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/kulegy?q=rak+szelv%C3%A9ny]]\'\' szó felvétele.\r\n- Helyes-e így? eszköz: \r\n-- a \'\'-d\'\' végű igéknél csak az egyes szám, harmadik személyű, jelenidejű, kijelentÅ‘ módú alakoknál van nyelvhasználati segítség (pl. \'\'[[old http://www.helyesiras.mta!
 .hu/helyesiras/default/suggest?q=old]]\'\', \'\'[[kezd http://www.hely
esiras.mta.hu/helyesiras/default/suggest?q=kezd]]\'\', \'\'[[küzd http://www.helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/suggest?q=küzd]]\'\'): a példamondat már nem jelenik meg a toldalékolt alakoknál (mint pl. \'\'[[oldana http://www.helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/suggest?q=oldana]])\'\';\r\n-- új beszélt nyelvi (nem sztenderd) kiejtésű alakok hozzáadva;\r\n-- letiltva: \'\'[[szíjjak http://www.helyesiras.mta..hu/helyesiras/default/suggest?q=sz%C3%ADjjak]]\'\', \'\'[[pékárú http://www.helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/suggest?q=sz%C3%ADjjak]]\'\', tehát az álösszetételek (szíj+jak, pék+árú).','|fejlesztés|verziók|eszközök|',5,'2013-11-04 21:00:00','KR','\'\'Orvos kolléga, könyvalakban, rakszelvény\'\' és társaik: újabb javítások és fejlesztések','T'),(17,'magyar-tudomany-unnepe','A Magyar Tudomány Ünnepe (2013. november 11.)','mtu.jpg','Az előadások 10 órától 13 óráig tartanak a Magyar Tudományos Akadémia Székházának Felo!
 lvasótermében.\r\n\r\nAz odalátogatók többek között hallani fognak a Nyelvtudományi Intézetben készülő új **történeti-etimológiai szótárról**, a **beszédfeldolgozási zavarokról** és a szintén készülőben lévő [[**Utónévportálról** http://corpus.nytud.hu/utonevportal popup]].\r\n\r\nA **Helyesírási tanácsadó portál** sem marad ki a sorból, amelynek munkálatairól a fejlesztők, [[Miháltz Márton http://www.nytud.hu/oszt/korpusz/Mihaltz_Marton.html popup]] és [[Ludányi Zsófia http://www.nytud.hu/oszt/korpusz/Ludanyi_Zsofia.html popup]] számolnak be.\r\n\r\nTovábbi információkat [[itt http://mta.hu/i_osztaly_hirei/velunk-elo-nyelvtudomany-132845/ popup]] talál.\r\n\r\nVárjuk szeretettel!','|programajánló|',1,'2013-11-07 20:00:00','KR','Látogasson el Ön is a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából megrendezésre kerülő \'\'Velünk élő nyelvtudomány\'\' című programsorozatra!','T'),(18,'helyes-kisokos-szoelemzes-elve','He!
 lyes kisokos: a szóelemzés elve','bagoly.jpg','A magyar helyesírás
 négy alapelve a következÅ‘: a kiejtés szerinti írásmód, a szóelemzÅ‘ írásmód, a hagyomány szerinti írásmód és az egyszerűsítÅ‘ írásmód. A [[kiejtés elvérÅ‘l helyes-kisokos-kiejtes-irasmod]] múltkori posztunkban volt szó. Ma a szóelemzés elvét ismertetjük.\r\n\r\nA szóelemzés elve látszólag ellentmond a kiejtés elvének, hiszen például a \'\'barátság\'\' szó kiejtése [baráccság], mégsem a \'\'baráccság\'\' a helyes íráskép. Valójában azonban nem ellentmondásról van szó, hanem arról, hogy a szóelemzés elve éppen hogy kiegészíti a kiejtés elvét. Hogyan is kapcsolódnak egymáshoz az elvek?\r\n\r\nA kiejtés elve kimondja, hogy a szótövek és toldalékok írásformáját a sztenderd kiejtésnek megfelelÅ‘en kell rögzíteni. Példák szótövekre: \'\'ház, ad, hát\'\'. Példák toldalékokra: \'\'-talan/-telen, -va/-ve, -tól/-tÅ‘l\'\' stb. A szóelemzés elve azt mondja ki, hogy **a szókép állandósága érdekÃ!
 ©ben a kiejtés szerint írt szóelemek (szótövek, toldalékok) írásmódját akkor is meg kell Å‘rizni, ha annak kiejtése valami miatt módosul**. Nézzük meg egy példán, mit is jelent ez pontosan.\r\n\r\nVegyük a \'\'ház\'\' szót, és lássuk el valamilyen toldalékkal! A szótÅ‘ tehát a \'\'ház\'\' (kiejtése [ház]), a toldalék (rag) a \'\'-tól\'\' [tól]. A létrejövÅ‘ toldalékos alak kiejtése [hásztól], azaz zöngésség szerinti részleges hasonulás történik, a zöngés \'\'z\'\' hang zöngétlenedik a kiejtés során. Az íráskép azonban megÅ‘rzi az eredeti \'\'z\'\'-s alakot, hiába szerepel a kiejtésben \'\'sz\'\' hang. A szóelemzés elvének érvényesítésével tehát világosan felismerhetÅ‘ az írásképen az eredeti szótÅ‘, a \'\'ház\'\'. Míg a \'\'hásztól\'\' alak azt sugallaná, hogy a szótÅ‘ a \'\'hász\'\'.\r\n\r\nAz egymás után következÅ‘ mássalhangzók kölcsönhatásban vannak egymással, ez a kölcsönhatás lehet !
 **minőségi** és **mennyiségi**.\r\n\r\nMinőségi változások az 
egyes hasonulások, mint például a fent említett zöngésség szerinti részleges hasonulás (\'\'háztól\'\'), vagy a képzés helye szerinti részleges hasonulás (\'\'színből\'\'). Ide tartozik a jelöletlen teljes hasonulás is, ahol az egyik mássalhangzó a kiejtésben teljesen azonossá válik a másikkal (\'\'hagyjuk\'\'), valamint az összeolvadás jelensége is, amikor kiejtve két mássalhangzó egy harmadikká olvad össze (\'\'kertje\'\').  \r\n\r\nMennyiségi változás a mássalhangzó-rövidülés (\'\'keletebbre\'\') és a mássalhangzó-kiesés (\'\'gondnak\'\').\r\n\r\nBizonyos esetekben nem érvényesül a szóelemzés elve. Például az \'\'s\'\', \'\'sz\'\', \'\'z\'\' és \'\'dz\'\' végű igék esetében a felszólító módú alakokban megtartjuk ugyan az igető eredeti formáját, de a \'\'-j\'\' felszólítómód-jelnek módosult \'\'s\'\', \'\'sz\'\', \'\'z\'\' és \'\'dz\'\' változatát tüntetjük fel: \'\'késs, vadássz, eddz\'\'.','|ala!
 pelvek|szóelemzés|',7,'2013-11-12 16:00:00','LZS','A helyesírás négy alapelve közül most a szóelemzés elvéről foglaltuk össze, amit tudni érdemes.','T'),(19,'eszkozleiras-helyese','Eszközleírás: Helyes-e így?','lampa.gif','A [[Helyes-e így? http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/suggest]] eszközünk minden bizonnyal az egyik legcsábítóbb eszköz. Már a neve is azt az érzést kelti bennünk, hogy itt biztosan megoldást találunk minden problémára. Ahogy azonban a többi eszközünk, ez is csak bizonyos, célzott kérdésekre ad választ, néhányra azonban nem. Röviden leírjuk, hogy melyek is ezek, remélve, hogy ezzel segítjük a portál hatékonyabb használatát.\r\n\r\nA **Helyes-e így?** oldalon gyakorlatilag szabadszöveges keresés lehetséges. Ez azt jelenti, hogy majdhogynem bármilyen alakra – csak szóra, szerkezetre és mondatra nem – rákereshetünk, ahol a szó kiejtése és az íráskép között különbség van, és az!
  nem egyértelmű.\r\n\r\nIgaz az, hogy bármilyen szót beírhatunk, 
az azonban sajnos nem, hogy mindenre garantáltan jó választ kapunk.\r\n\r\nA tulajdonnevek helyesírásával kapcsolatban a [[Névkeresőt http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/predict]] érdemes használni, azonban a tulajdonnévvel alkotott kifejezések (\'\'Parkinson-kór\'\', \'\'Opel gépkocsi\'\') száma ott is korlátozott. \r\n\r\nA másik probléma, amely sokszor előkerül a használatkor, hogy a **Helyes-e így?** más választ ad egy külön- vagy egybeírással kapcsolatos kérdésre, mint a **Külön vagy egybe?** eszköz – helytelen választ. Ennek az az oka, hogy a két eszköz technológiája eltér: a **Helyes-e így?** ellenőrzi a szóalakot, és ha az összetételi tagok külön-külön helyesen vannak leírva, megfelelőnek veszi az „összetételt”, akkor is, ha az a különírás-egybeírás szabályainak nem tesz eleget. Ez fordítva is így van, azaz ha a helyesen egybeírt kifejezést külön-külön tagonként írjuk be, azokat szava!
 nként elemzi és fogadja el, nem összetételként vagy szerkezetként. \r\n\r\nEz zavaró lehet, ezért dolgozunk már az eltérő javaslatok kiszűrésén. Ha azonban külön- vagy egybeírással kapcsolatos kérdése van, a [[Külön vagy egybe? http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/kulegy]] eszközt érdemes használni – a **Helyes-e így?** eszközzel kapott, összetételekre vonatkozó válaszok és javaslatok nem megbízhatók.\r\n\r\nA javasolt alakok számbavétele előtt azt kell tudni, hogy ezeket elemzőprogramok adják ki automatikusan, bizonyos hasonlóság alapján. A jó megoldás legtöbbször szerepel köztük, de sajnos értelmetlennek tűnő szóalakokat is javasol (\'\'*kőcsodás\'\', \'\'*helyősíres\'\'). Ezeknek a minimalizálásán szintén dolgozunk.','|használat|helyes-e így|eszközök|különírás-egybeírás|névkereső|',5,'2013-11-15 11:00:00','KR','Hogyan és miért így működik a \'\'Helyes-e így?\'\' eszköz? Jöjjön egy r!
 övid használati áttekintés!','T'),(20,'magyar-nemzeti-szovegtar','
A Magyar Nemzeti Szövegtár','nagyito.jpg','A [[Magyar Tudomány Ünnepén magyar-tudomany-unnepe]] az egyik előadás témája a készülőben lévő, bővített és továbbfejlesztett [[Magyar Nemzeti Szövegtár http://corpus.nytud.hu/mnsz/]] (röviden MNSz.) volt. Az **MNSz2** további tudományos kutatásokra ad lehetőséget, azonban az eddigi verzió pozitív tulajdonságairól és eredményeiről sem szabad megfeledkeznünk.\r\n\r\nA Magyar Nemzeti Szövegtár egy 187,6 millió (szöveg)szót tartalmazó **korpusz**. A számítógépes nyelvészetben korpusznak meghatározott szempontok szerint **összegyűjtött, rendezett és\r\nvalamilyen elemzéssel ellátott** szövegek összességét hívják.\r\n\r\nAz 1998 és 2001 között készült MNSz. célja a magyar írott köznyelv reprezentálása volt. Ebből a célból a szövegek öt stílusrétegből (sajtó, szépirodalom, tudományos, hivatalos, személyes) és öt regionális nyelvváltozatból (magyarországi!
 , szlovákiai, kárpátaljai, erdélyi, vajdasági) kerültek a korpuszba. Ezáltal egy olyan **forrásanyag** jött létre, amelyből statisztikák készülhetnek például arra vonatkozólag, hogy melyek a magyar nyelv leggyakrabban használt szavai, vagy egyes stílusok miben különböznek egymástól. \r\n\r\nAz eredményeket számos helyen felhasználták, többek között a [[Magyar értelmező kéziszótár http://akkrt.hu/716/szotar/magyar_egynyelvu_szotar/magyar_ertelmezo_keziszotar_net]] új kiadásához. Az Osiris Kiadó Helyesírás c. kézikönyv szótári részében a szerzők bizonyos újabb keletű szóalakok írásmódjának eldöntéséhez az MNSz.-beli gyakoriságot vették figyelembe. A korpusz anyagát mi is alkalmaztuk a **helyesírás.mta.hu** portál [[Elválasztás http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/hyph]] eszközének fejlesztéséhez és teszteléséhez (erről bővebben lásd [[Publikációinkban http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/defa!
 ult/howitworks#S11]]).\r\n\r\nA hamarosan megjelenő új verzió mind 
mennyiségében (1000 millió szó), mind minőségében túlszárnyalja majd elődjét.  \r\n\r\nAz MNSz. [[**regisztráció** http://corpus.nytud.hu/mnsz/regisztracio_hun.html popup]] után mindenki számára hozzáférhető.','|adatbázis|',1,'2013-11-18 11:00:00','KR','Vajon mennyire tartják be az emberek a helyesírási szabályzat előírásait? Hogyan kaphatunk hű képet arról, hogy valójában hogyan is írunk? Többek között erre is szolgál a nagyméretű adatbázis, amelyet most röviden ismertetünk.','T'),(21,'kisdoktor-vagy-nagydoktor','Kis doktor vagy nagy doktor?','doktori.jpg','A kérdések több felhasználónkat foglalkoztatták. Az ehhez kapcsolódó e-mailek közül közlünk itt egyet.\r\n\r\nAz alapprobléma, amely miatt az üzenet írója hozzánk fordult, hogy mikor is kell kisbetűvel, és mikor naggyal írni a doktor rövidítését. A következő kérdéseket tette fel:\r\n\r\n-----\r\n- A \'\'dr.\'\' előtag használata esetében (jogászokn!
 ál) van különbség a következÅ‘ eseteknél: az illetÅ‘nek jogi diplomája van, a jogi diplomán felül jogi szakvizsgával is rendelkezik, illetve doktori képzésen is részt vett?\r\n\r\n- A névaláíráskor hogyan írandó a doktori elÅ‘tag? Lehetséges a \'\'Dr.\'\' megjelölés akkor is, ha valaki csak a „kisdoktori” elÅ‘tag viselésére jogosult?\r\n\r\n- A mondatkezdés feloldja a kis \'\'dr.\'\' használatát?\r\n\r\n- Helyesen jár el az okmányiroda, amikor \'\'„DR”\'\' megjelölést alkalmaz a jogosultságtól függetlenül?\r\n\r\n- A helyesírási Szabályzat melyik pontja, pontjai rendelkeznek az említett kérdésrÅ‘l? Illetve vonatkoznak egyéb jogszabályok a \'\'dr.\'\' elÅ‘tag viselésére?\r\n-----\r\n\r\nA kérdésekre a [[tanácsadó szolgálat http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/helpline]] a következÅ‘ké©ppen válaszolt:\r\n\r\nA helyesírás **normatív szempontok** alapján rendelkezik a \'\'Dr.\'\' és a \'\'dr.\'\' címek has!
 ználatáról. A kettő között értelmi, jelentésbeli különbség 
nincs, a kis-, illetve nagybetűs használatot **nyelvi-formai-mondatbeli helyzet** dönti el: címzésben, feliratban, mondatkezdő helyzetben \'\'Dr.\'\', egyéb esetekben kis \'\'dr.\'\' a szokásos forma. Ez a különféle doktori típusokra (jogi, bölcsész, orvos) és az ún. „kisdoktor-nagydoktor” jelölésére egyaránt vonatkozik. Ennek megfelelően az okmányirodák gyakorlata helyesnek tekinthető, természetesen a pont használata itt is kötelező.\r\n\r\nEzt az alapelvet az [[AkH. 153-as pontja http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh#F8_3]] tartalmazza, részletesebb magyarázatával a **Helyesírás** c. Osiris-kiadvány foglalkozik.\r\n\r\nÖsszességében elmondható, hogy meglehetősen változatosan fordulnak elő a doktori rövidítések, ami annak köszönhető, hogy a tudományos címek írásmódjának nincsen általánosan elfogadott szabályzata. A doktor rövidítésre a szabályzatban csak annyi megkötés vonatkozik, hogy pont követke!
 zik utána (ez a rövidítésekre általában vonatkozik).\r\n\r\nAz orvosok és a jogászok az egyetem elvégzésével, a diploma megszerzésével megkapják a doktori fokozatot. Ezenkívül beszélhetünk még a \'\'PhD\'\'-ről (Doctor of Philosophy), amelyre a **külföldi minta átvétele** miatt nem vonatkozik a pont, és amelyik a doktori képzés elvégzésével szerezhető meg. Az egyéb egyetemi doktori címek (kisdoktori) az 1990-as évek elejével megszűntek, ahogy a kandidátusi fokozat is. Minden doktori fokozat jelölésére használható a \'\'dr\'\'. Mondatkezdő helyzetben és névjegyen lehet nagybetűvel kezdeni. \r\n\r\nErről bővebben még [[Balázs Géza cikkében http://mno.hu/kulturpult/kisdoktor-nagydoktor-831389 popup]] olvashat.','|rövidítés|kezdőbetű|',2,'2013-11-22 13:00:00','KR','A kisdoktor(i) – nagydoktor(i) kapcsán felmerülő kérdések nem csupán helyesírásirási jellegűek. Hogyan is kell ezeket akkor használni? Kik lehetne!
 k Dr.-ok, és hogyan tüntetik fel ezt az okmányokban?','T');
-/*!40000 ALTER TABLE `posts` ENABLE KEYS */;
-UNLOCK TABLES;
-
---
--- Table structure for table `tags`
---
-
-DROP TABLE IF EXISTS `tags`;
-/*!40101 SET @saved_cs_client     = @@character_set_client */;
-/*!40101 SET character_set_client = utf8 */;
-CREATE TABLE `tags` (
-  `id` int(11) NOT NULL AUTO_INCREMENT,
-  `name` varchar(255) DEFAULT NULL,
-  `posts` longtext,
-  PRIMARY KEY (`id`),
-  UNIQUE KEY `name` (`name`),
-  UNIQUE KEY `idx_tags_name` (`name`)
-) ENGINE=InnoDB AUTO_INCREMENT=57 DEFAULT CHARSET=utf8;
-/*!40101 SET character_set_client = @saved_cs_client */;
-
---
--- Dumping data for table `tags`
---
-
-LOCK TABLES `tags` WRITE;
-/*!40000 ALTER TABLE `tags` DISABLE KEYS */;
-INSERT INTO `tags` VALUES (6,'rovatok','|1|'),(10,'különírás-egybeírás','|8|12|14|19|'),(11,'mozgószabály','|8|'),(12,'6:3-as szabály','|8|14|'),(14,'kötőhangzó','|9|'),(21,'fejlesztés','|11|16|'),(23,'eszközök','|11|16|19|12|'),(24,'verziók','|11|16|'),(26,'névkereső','|10|12|19|'),(29,'tulajdonnevek','|10|'),(30,'uralkodóház','|10|'),(31,'családnevek','|10|'),(33,'használat','|12|19|'),(34,'dátumok','|12|'),(39,'képzők','|14|'),(40,'alapelvek','|13|18|'),(41,'kiejtés','|13|'),(43,'kiadványok','|15|'),(44,'szabályzat','|15|'),(50,'szóelemzés','|18|'),(51,'programajánló','|17|'),(52,'sztenderd nyelvváltozat','|13|'),(53,'helyes-e így','|9|19|'),(54,'adatbázis','|20|'),(55,'rövidítés','|21|'),(56,'kezdőbetű','|21|');
-/*!40000 ALTER TABLE `tags` ENABLE KEYS */;
-UNLOCK TABLES;
-/*!40103 SET TIME_ZONE=@OLD_TIME_ZONE */;
-
-/*!40101 SET SQL_MODE=@OLD_SQL_MODE */;
-/*!40014 SET FOREIGN_KEY_CHECKS=@OLD_FOREIGN_KEY_CHECKS */;
-/*!40014 SET UNIQUE_CHECKS=@OLD_UNIQUE_CHECKS */;
-/*!40101 SET CHARACTER_SET_CLIENT=@OLD_CHARACTER_SET_CLIENT */;
-/*!40101 SET CHARACTER_SET_RESULTS=@OLD_CHARACTER_SET_RESULTS */;
-/*!40101 SET COLLATION_CONNECTION=@OLD_COLLATION_CONNECTION */;
-/*!40111 SET SQL_NOTES=@OLD_SQL_NOTES */;
-
--- Dump completed on 2013-11-22 13:17:01



More information about the Hejes-devel mailing list